HTML

Egészség gazdaság Magyarországon

Ajánljuk

 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Friss topikok

Linkblog

Szemléletváltás az egészségesebb életért - amerikai módra

2010.11.19. 14:53 "Viewty"

2010. november 17-én hazánkba látogatott Kenneth Thorpe az Egyesült Államok vezető egészségügyi szakértője - Clinton elnök volt, Obama elnök jelenlegi tanácsadója -, aki az Innovatív Gyógyszergyártók Szövetsége által szervezett, a krónikus betegségekről szóló szakmai kerek-asztalbeszélgetésen vett részt. Az eseményen a NEFMI, az OEP képviselői mellett jelen voltak hazai egészségügyi közgazdászok, szakértők.

Előadásában Kenneth Thorpe ismertette, hogy az utóbbi években az Egyesült Államokban harmadával nőttek az egészségügyre fordított kiadások, ma már ez a GDP 17 százalékát teszik ki. (Magyarországon ez az arány a közkiadásokat tekintve csupán 4,5 százalék.) Az összes plusz kiadás a krónikus betegek meredeken emelkedő számából ered, elég csak az elhízást említeni: tíz év alatt a túlsúlyosak száma megduplázódott. A krónikus betegek számának növekvő tendenciája Amerika számára is nehézséget jelent, hiszen ezáltal egyenes arányban növekszik az ellátásukra, kezelésükre fordított kiadás. A szakértő szerint, ezért elsődlegesen olyan reformra van szükség, amely a prevencióra épül, s az egészségtudatos életvitelt, az egészségkultúrát helyezi előtérbe valamint a tudatos, egyéni felelősségérzet kialakítására helyezi a hangsúlyt, hiszen az egészséges étkezés, mozgásdús életmód, akár 50 százalékkal csökkentheti a krónikus betegségek kialakulását. Hozzátette, hogy Amerika néhány tagállamában léteznek olyan elképzelések vannak, ahol a cigarettához és az alkoholhoz hasonlóan, azokat az élelmiszereket is magas adóval sújtanák, amelyekben magas a só-, illetve cukortartalom.

Kenneth Thorpe szerint a szemléletváltás reformjának kulcsát az alapellátás jelenti, ezért arra kell törekedni, hogy az alapellátás szintje megerősítésre kerüljön. Ez azért is létfontosságú, mert a krónikus betegségek (a magas vérnyomás, a cukorbetegség) kialakulása megelőzhető, de ebben a háziorvosi szolgálatnak van meghatározó szerepe mind a tanácsadásban és a felvilágosításban, mind a betegek folyamatos nyomon követésében. Ezt célozza az Egyesült Államokban még kidolgozás alatt álló monitorozási rendszer is, amelynek segítségével a páciens további sorsát, egészségi állapotát figyelni tudják. 

Thorpe hozzátette, hogy Magyarországon sok a hasonló probléma, ezért érdemes megvizsgálni egymás egészségügyi rendszerét, és átvenni a hatékony megoldásokat. A szakmai beszélgetés konszenzussal zárult, minden szakértő egyetértett a szemléletváltás szükségességével, a prevenció és a felvilágosítás fontosságával, az egyéni felelősség tudatossabbá tételével.

 2010. november 19. 

 

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: szemléletváltás egészségügy

A bejegyzés trackback címe:

https://egeszsegertek.blog.hu/api/trackback/id/tr572459421

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása